O nas
Qemetica

O nas

O nas

O nas

Dzisiejszy świat nie istnieje bez przemysłu chemicznego. Dobrze to wiemy, bo chemią zajmujemy się od lat.

Qemetica to wiodąca grupa chemiczna na rynku europejskim, napędzająca swoimi produktami wiele branż współczesnej gospodarki na wszystkich kontynentach. To, co dostarczamy, buduje świat wokół nas. Dla naszych klientów jesteśmy sprawdzonym dostawcą produktów niezbędnych w przemyśle, budownictwie czy rolnictwie.

W ciągu ostatnich 10 lat zainwestowaliśmy 1,5 miliarda euro w rozwój w Polsce i za granicą, m.in. budując od zera najnowocześniejszą warzelnię soli w Europie.  

Łączymy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Realizujemy ambitną strategię ESG i chcemy być neutralni klimatycznie w 2040 roku.

Zobacz film o Qemetice

Qemetica to 3500 zaangażowanych osób, sześć biznesów, produkty na wszystkich kontynentach, odpowiedzialne podejście do zrównoważonego rozwoju.

Wizja

Wizja

Działamy globalnie i śmiało patrzymy w przyszłość, która wymaga od nas nieustannego doskonalenia przemysłu chemicznego. Dlatego definiujemy go na nowo, aby był zrównoważony, przyjazny ludziom i bardziej konkurencyjny.  

Misja

Misja

Tworzymy lepszy przemysł chemiczny, bo od tego zależy przyszłość świata. 

Qemetica to sześć linii biznesowych, dziewięć zakładów produkcyjnych i spółki dystrybucyjne

Blisko 80 lat historii

Blisko 80 lat historii

Qemetica to spadkobierczyni Grupy CIECH, której początki sięgają 1945 roku. Powstała wtedy jako Centrala Importu Eksportu Chemikaliów, zajmująca się obrotem produktów chemicznych. Po przemianach ustrojowych końca lat 80. zmienił się charakter firmy – z handlowej na produkcyjną. Wokół CIECH ówczesny właściciel - Skarb Państwa - zgrupował fabryki chemiczne, m.in. sody kalcynowanej. W 2005 roku CIECH wszedł na warszawską giełdę i przejął m.in. fabryki sody w Rumunii i Niemczech.

Dynamiczny rozwój

Dynamiczny rozwój

Przełomem w rozwoju CIECH było przejęcie 51 proc. akcji przez Kulczyk Investments – prywatnego właściciela specjalizującego się w transformowaniu biznesu. Rozpoczęła się wtedy przemiana chemicznej grupy, skutkująca m.in. przejęciem hiszpańskiego dystrybutora środków ochrony roślin Proplan i realizacją największego w historii CIECH programu inwestycyjnego. CIECH z sukcesem zrealizował kolejne strategie na lata 2019-2021 oraz 2022-2024.

Nowy rozdział

Nowy rozdział

W 2023 roku zapadła kolejna strategiczna dla przyszłości CIECH decyzja. Większościowy udziałowiec - Sebastian Kulczyk - zdecydował o skupieniu akcji od pozostałych inwestorów i na początku 2024 roku spółka opuściła giełdy w Warszawie i Frankfurcie. Jednocześnie wiosną 2024 roku zaprezentowana została nowa 6-letnia strategia, oparta o innowacje i zrównoważony rozwój dzięki realizowanej transformacji energetycznej. Jej elementem była również zmiana nazwy CIECH na Qemetica - markę oddającą globalne ambicje jednej z największych grup chemicznych w Europie Środkowej.

To, co produkujemy, buduje świat wokół nas