Qemetica Cargo — inowrocławska spółka Grupy Qemetica — wykorzystuje wyłącznie nowoczesne lokomotywy elektryczne, wśród których znajdują się te wyposażone w moduł dojazdowy. Poza lokomotywami Gama z tym modułem, eksploatuje również lokomotywy Traxx i Dragon 2. Pozyskanie tego rodzaju lokomotyw jest jednym z elementów programu poprawy efektywności prowadzenia operacji w Qemetica Cargo.
Nowa Gama
Nowa Gama pozyskana przez Qemetica Cargo nie wymaga dodatkowej lokomotywy spalinowej niezbędnej do wykonania operacji związanej z obsługą last mile, czyli podstawieniem i odebraniem składu z punktu ładunkowego. Dzięki temu, że spółka transportowa grupy chemicznej rozwija swoją flotę, zwiększa się dostępność oraz jakość świadczonych usług dla klientów.
– Posiadamy doświadczoną kadrę, nowoczesne lokomotywy i bardzo dobrze utrzymane wagony. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować usługi na wysokim poziomie, co docenia z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba naszych klientów. Nowoczesne lokomotywy, skrojony na miarę system wynagrodzeń i stabilnie rozwijająca się firma, przyciągają również do nas maszynistów, co pozwala nam rozwijać się w dobrym tempie na rynku zewnętrznym – mówi Andrzej Pawłowski, Prezes Zarządu Qemetica Cargo.
Ośrodek szkoleniowy i szansa na dobrą pracę
W ostatnim czasie spółka Qemetica Cargo ogłosiła także powstanie nowego ośrodka szkoleniowego. Inwestycja pomoże zadbać o podniesienie kwalifikacji pracowników i pracowniczek spółki związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz zwiększyć atrakcyjność zawodu i Qemetica Cargo na rynku pracy. Zajęcia z najbardziej doświadczonymi szkoleniowcami, dostęp do nowoczesnych narzędzi wspierających bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i szansa zdobycia nowych uprawnień – to tylko niektóre możliwości, które będzie oferowało centrum szkoleniowe. Jego kadry zasila wysoce wykwalifikowany zespół instruktorów. Ośrodek umożliwi także regularne przeprowadzanie szkoleń wewnętrznych oraz pouczeń okresowych, których celem będzie nie tylko doskonalenie umiejętności pracowników i pracowniczek, ale także zdobywanie uprawnień związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego. W ten sposób spółka zyska większą kontrolę nad procesem szkoleniowym, ograniczając jednocześnie koszty związane z korzystaniem z usług zewnętrznych. Powołanie ośrodka jest wynikiem rozwoju biznesu oraz dążeń firmy do optymalizacji kosztów usług zewnętrznych, przy jednoczesnym podnoszeniu standardów bezpieczeństwa i doskonaleniu procesów szkoleniowych.
– Dzięki nowym narzędziom, które będą dostępne dla naszych pracowników, podniesiemy bezpieczeństwo na każdym stanowisku związanym z ruchem kolejowym – dodaje Andrzej Pawłowski, Prezes Zarządu Qemetica Cargo.
Qemetica Cargo z siedzibą w Inowrocławiu zatrudnia około 260 osób, realizując usługi kolejowe za pomocą 19 lokomotyw i 1500 wagonów towarowych. Przedsiębiorstwo świadczy usługi transportu kolejowego w kraju, w zakresie: wynajmu wagonów kolejowych, kolejowych przewozów towarowych, obsługi oraz utrzymania bocznic, a także utrzymania lokomotyw i naprawy wagonów. W jej taborze znajdują się m.in. nowoczesne lokomotywy elektryczne, takie jak Bombardier E594 TRAXX, Bombardier E483 Traxx , Newag E6ACTa „Dragon 2” czy Pesa Gama. Spółka realizuje około 80 proc. oferowanych przez siebie usług w ramach Grupy Qemetica, budując tym samym przewagi konkurencyjne koncernu w obszarze logistyki i transportu. Spółka sukcesywnie zwiększa skalę swojej działalności i pozyskuje coraz więcej zleceń od podmiotów zewnętrznych, wykorzystując do tego swoje przewagi: doświadczoną kadrę, nowoczesną flotę lokomotyw elektrycznych, a także pełne zaplecze serwisowe dla przeglądów taboru.