Opracowane już po raz dwunasty zestawienie jest jedną z najstarszych tego typu inicjatyw na rynku. Organizatorzy mając na uwadze działalność przedsiębiorstw pod względem środowiskowym (E), społecznym (S) i ładu korporacyjnego (G) uhonorowali wybrane firmy odznaczeniami. “Srebrne Listki” są przyznawane organizacjom, które w swojej codziennej działalności deklarują uwzględnianie większości kluczowych rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju. Firmy te aktywnie wdrażają już wysokiej jakości rozwiązania i przedstawiają informacje związane z ich działalnością w obszarze ESG.
Ponadto, Grupa Qemetica otrzymała również wyróżnienie za implementację innowacyjnej metody odzyskiwania tzw. soli wypadowej, powstającej podczas procesu produkcji sody kalcynowanej w zakładzie Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na zmniejszenie emisji chlorków w ściekach o ok. 7,5 tys. ton rocznie oraz na minimalizację zużycia pary technologicznej. W okresie wysokich cen surowców energetycznych i praw do emisji CO2 rozwiązanie to pomaga zwiększyć efektywność inowrocławskiego zakładu. Dodatkowo, dzięki odzyskowi z procesu produkcji ok. 40 tys. metrów sześciennych solanki, możliwe jest jej ponownie wykorzystanie do wytwarzania sody.
Odznaczenia w imieniu Grupy Qemetica odebrała Magdalena Cumanis, Dyrektorka Relacji Inwestorskich i ESG w Qemetica.
- Jesteśmy dumni z przyznanych wyróżnień, które potwierdzają jakość naszej strategii ESG „Chemia dla lepszego świata”. Realizując założone w niej ambitne i mierzalne cele, inwestujemy w zrównoważony rozwój Grupy Qemetica. Nasze aktywności związane z zarządzaniem wpływem w obszarach ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego są prowadzone zarówno lokalnie, jak również na poziomie całej Grupy Kapitałowej. Mamy świadomość wyzwań przyszłości oraz roli, jaką nasza działalność odgrywa w sprostaniu im - podkreśliła Magdalena Cumanis.
W strategii ESG Grupy Qemetica zostało określonych osiem zobowiązań dotyczących polityki klimatycznej, relacji społecznych oraz jakości zarządzania. Dla każdego zobowiązania ustalone zostały konkretne inicjatywy oraz cele, które umożliwią śledzenie postępów. W zakresie dbałości o środowisko strategia zobowiązuje wszystkie spółki w Grupie do przestrzegania obowiązujących w tym obszarze przepisów prawa, redukcji emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz ilości wytwarzanych odpadów, racjonalnego wykorzystywania surowców naturalnych i przeciwdziałania zmianom klimatu m.in. poprzez redukcję ilości generowanego dwutlenku węgla. Istotnym obszarem strategii jest również utrzymywanie dobrych relacji z lokalnymi społecznościami w miejscach, w których Grupa prowadzi działalność biznesową.