Dofinansowanie z Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych otrzymało 20 projektów. Ich wspólnym celem jest realizacja społecznie ważnych przedsięwzięć w Inowrocławiu.
Akrobatyka w duchu fair play
Prawie 400 młodych sportowców z 30 klubów z całego kraju wzięło udział w Ogólnopolskich Zawodach Akrobatycznych „Pierwszy krok sportowy", które odbyły się w weekend 15-17 marca br. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Inowrocławiu. Ambitne aranżacje uczestników zawodów, wyjątkowa atmosfera i duch rywalizacji fair play wpisywały się w klimat spotkania zawartego w kalendarzu zawodów akrobatyki sportowej przez Polski Związek Gimnastyczny i określanego jako małe mistrzostwa Polski. Wydarzenie pod patronatem Elżbiety Piniewskiej, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojciecha Piniewskiego pełniącego funkcję Prezydenta Miasta Inowrocławia, już po raz trzeci gościło na Kujawach. Medale i nagrody wręczali prezes zarządu Qemetica Soda Polska Tomasz Molenda, radny Rady Miejskiej Jarosław Kopeć oraz zastępca kierownika miejskiego OSiR Henryk Procek.
- Setki młodych zawodników i zawodniczek, którzy przybyli do Inowrocławia, pokazują, że tu bije serce polskiej akrobatyki. To sport widowiskowy, wymagający miesięcy przygotowań, koncentracji i doskonałego opanowania warsztatu, dlatego wszystkim uczestnikom i uczestniczkom należą się wielkie gratulacje. Tegoroczna edycja, w efekcie zaangażowania Miasta Inowrocław oraz licznych instytucji, społeczności rodziców dzieci oraz dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, to poprzeczka zawieszona bardzo wysoko dla organizatorów kolejnych edycji. Liczymy, że i w przyszłym roku spotkamy się na zawodach przygotowanych na tak wysokim poziomie - mówi Albin Grablewski ze Stowarzyszenia Klub Akrobatyki Sportowej Akro-Sól Inowrocław.
Organizatorem zawodów był inowrocławski Klub Akrobatyki Sportowej Akro-Sól, wspierany przez Miasto Inowrocław, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu oraz sponsorów. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie między innymi ze środków Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych.
Inowrocław z miłości do teatru
Sercem polskiego teatru Inowrocław stał się po raz czwarty, organizując również w marcu (18-23.03.) Tydzień Teatru Arlekinadę. Doroczne święto muzyki, sztuki aktorskiej i literatury odbywało się w kilku miejscach na kulturalnej mapie Inowrocławia. Koncert Magdaleny Kumorek z zespołem, muzyczna podróż do świata polskiej muzyki ludowej i poezji Bolesława Leśmiana, monodram Szymona Majewskiego, spotkanie autorskie z Magdaleną Szpunar i spektakl „Jesteś za krucha na ten świat" w wykonaniu Inowrocławskiego Teatru Otwartego – to tylko niektóre pozycje z bogatego programu artystycznego wydarzenia. Przy okazji Tygodnia Teatru po raz dwudziesty pierwszy odbył się również Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada”, promujący młode talenty. Na deskach inowrocławskiego teatru zaprezentowały się młodzieżowe zespoły teatralne z całej Polski, a ich występy oceniało jury w składzie: Marta Nieradkiewicz, Marta Kuligowska, Tomasz Wasilewski i Łukasz Wudarski.
- Kujawy przyciągają młodych aktorów, reżyserów, artystów różnych dziedzin sztuki, którzy prezentują swoje dokonania szerszej publiczności. Wiemy od miłośników Arlekinady, że tego rodzaju inicjatywy nie tylko ubogacają życie kulturalne naszego miasta i regionu, ale inspirują, motywują i skłaniają do przemyśleń. Nasze miasto staje się na kilka dni stolicą polskiego teatru dzięki staraniom wielu instytucji i miłośników sztuki. W tym roku wiele mogliśmy zrobić również dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych – podkreśla Anna Nowak z Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada".
Zwieńczeniem święta muz w Inowrocławiu był koncert „Ørganek MTV Unplugged”.
Wśród kolejnych inicjatyw, które także zdobyły środki z Funduszu, w ostatnim czasie odbyły się między innymi zawody piłkarskie organizowane przez Klub Sportowy Cuiavia z udziałem młodych zawodników. Za nami już również szkolenia pierwszej pomocy, które zorganizowano w Zespole Szkół Budowlanych, aby podnosić kompetencje i umiejętności w zakresie ratowania ludzkiego życia w sytuacji zagrożenia zdrowia.
Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych to wspólna inicjatywa fundatorów - firm: Qemetica Soda Polska i EEW Energy from Waste Polska. Ma związek z realizację projektu Inowrocław Nowa Energia. To inwestycja, która zakłada budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie kompleksu Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu. Inwestorzy planują, że budowa zakładu rozpocznie się w 2024 roku i potrwa około trzech lat. Pełna lista zwycięskich inicjatyw dostępna jest na stronie www https://funduszdlainowroclawia.pl.