Piątka finalistów wyłonionych na wcześniejszych etapach walczyła na scenie o uznanie jury i publiczności, prezentując przed widownią i jury swój koncept technologiczno-biznesowy oraz odpowiadając na podchwytliwe pytania.
Niekwestionowanym zwycięzcą została firma Panamint, zajmująca się technologiami w obszarze drukowaniem elektroniki, reprezentowana przez Lecha Kalinowskiego, CTO Panamint. Firma zdobyła nagrodę główną przyznawaną przez jury oraz nagrodę specjalną, którą wręczył Kamil Majczak, prezes CIECH (a od czerwca Qemetica, z grupy Kulczyk Investments).
Wybór zwycięzcy konkursu był zgodny z filozofią w zakresie inwestowania Sebastiana Kulczyka, który zwraca uwagę także na pozytywny wpływ (“impact”) firm na ochronę środowiska naturalnego oraz społeczeństwo, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym.
-Żyjemy w czasach, w których świadomość społeczna i konsumencka jest większa niż kiedyś, ludzie chcą używać produktów i rozwiązań mających pozytywny wpływ na świat. Przed inwestorem chcącym pogodzić zyskowność z prospołecznym impactem otwiera to duże możliwości i zwiększa dostęp do odpowiednich projektów – powiedział Sebastian Kulczyk.
Inicjator InCredibles podkreślił także, że sektor technologiczny jest jednym z najszybciej zmieniających się obecnie sektorów gospodarki, a to wymaga od przedsiębiorców i inwestorów nieustannej obserwacji rynku oraz interesujących przedsięwzięć.
W ramach przyznanej przez CIECH nagrody specjalnej, jedna ze spółek - CIECH Ventures (od czerwca Qemetica Ventures) - zaoferowała zwycięzcy współpracę i wsparcie w dalszym rozwoju najlepszego start-upu.
-Kierunek rozwoju Panamint jest zbieżny z oczekiwaniami Qemetica Ventures, inwestującej w start-upy, które m.in. łączą technologię i chemię, wpływają na zwiększenie recyklingu czy poprawę sposobu wykorzystania materiałów - powiedział Kamil Majczak.
CIECH Ventures (a wkrótce Qemetica Ventures) to spółka działająca w formule otwartych innowacji, inicjująca współpracę Grupy CIECH (od czerwca: Qemetica) ze start-upami rozwijającymi technologie z obszaru chemii, zrównoważonego przemysłu i rolnictwa. Współpraca ze startupami może mieć formę inwestycji, partnerstw biznesowych czy pilotaży. Szczególnie interesujące dla spółki są rozwiązania, które mogą zwiększać efektywność i konkurencyjność istniejących biznesów Grupy CIECH oraz technologie, które mogą przyczynić się do rozpoczęcia przez nią całkowicie nowych przedsięwzięć biznesowych w dłuższej perspektywie.