Kilkuset uczestników konferencji w Atenach omawiało m.in. temat popytu na sodę, a także rolę i znaczenie tego surowca w trwającej transformacji energetycznej. Ważnym elementem dyskusji były wysiłki podejmowane przez globalnych producentów, mające na celu obniżenie emisyjności energochłonnego procesu produkcji sody kalcynowanej. W przypadku tzw. metody Solvaya niezbędne są bardzo duże ilości energii cieplnej. Zakłady produkcyjne Qemetica pozyskują tę energię ze spalania węgla (fabryki w Polsce), gazu oraz odpadów (fabryka w Niemczech). Zobowiązaniem Grupy Qemetica zawartym w strategii ESG jest obniżanie śladu węglowego w procesach produkcji (głównie sody kalcynowanej), a w 2040 roku osiągnięcie neutralności klimatycznej w działalności biznesowej.
To właśnie na temat dochodzenia do spełnienia celów strategii ESG opowiadał w Atenach Kamil Majczak. W prezentacji „Szybka ścieżka do zrównoważonej produkcji” prezes Qemetica S.A. mówił o obniżeniu emisji CO2 o 63 proc. do roku 2033 (w porównaniu do roku 2019), zgodnie z deklaracją złożoną w ramach Science Based Targets Initiative (SBTi), do której Qemetica dołączył w 2021 roku. To inicjatywa założona przez United Nations Global Compact, Carbon Disclosure Project, Światowy Instytut Zasobów (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF). Przedsięwzięcie ma za zadanie określanie celów klimatycznych dla poszczególnych firm w oparciu o wiedzę naukową i regularne monitorowanie postępów. Przedsiębiorstwa uczestniczące w SBTi dążą do ograniczenia wzrostu globalnego ocieplenia do znacznie poniżej 2°C i kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5°C (w porównaniu do epoki przedprzemysłowej), zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Qemetica był jedną z pierwszych grup przemysłowych w Polsce, które dołączyły do tej inicjatywy.
W prezentacji Kamil Majczak podkreślił zamiar wykorzystania zrównoważonych źródeł energii w procesach produkcji energii (m.in. biomasa, energia słoneczna i wiatrowa, odpady, a w przyszłości także energia jądrowa i pochodząca ze spalania wodoru). Obecnie Qemetica przygotowuje, wspólnie z zewnętrznym partnerem, budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu, co pozwoli ograniczyć spalanie węgla, a także szykuje się do wykorzystywania biomasy. Drugi element zmniejszający ślad węglowy to usprawnianie samego procesu wytwarzania sody (który funkcjonuje w niezmienionej formie od połowy XIX w.), m.in. dzięki autorskim rozwiązaniom R&D z obszaru zawracania CO2, oszczędności surowców, automatyzacji i digitalizacji procesu produkcji.
Wspólnie z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi Grupa Qemetica pracuje także nad zupełnie nowym sposobem produkcji sody, którego celem jest uzyskanie negatywnego bilansu CO2 w procesie technologicznym.
Więcej informacji o strategii ESG Grupy Qemetica znajduje się na stronie www.esgciech.com.