W dokumencie podkreślono kluczową rolę, jaką odgrywa przemysł w transformacji Europy, a także wskazano najważniejsze kroki, które należy podjąć, aby w obliczu trudnych warunków gospodarczych ponownie uczynić europejski przemysł konkurencyjnym, silnym i zrównoważonym.
Sygnatariusze Deklaracji z Antwerpii z sektora chemicznego podkreślają, że europejski przemysł chemiczny musi być chroniony. Zauważają, że chociaż zielone cele są ważne, konkurencyjność, stabilne prawo oraz niezależność surowcowa i energetyczna są równie istotne.
Podpisaliśmy Deklarację, gdyż podkreśla ona to, jak przemysł angażuje się w transformację w Europie oraz manifestuje pilne potrzeby przemysłu, aby uczynić Europę konkurencyjną, odporną i zrównoważoną w obliczu wyzwań dla gospodarki na kontynencie - powiedział Kamil Majczak, Prezes Zarządu Qemetica S.A.
Deklaracja podkreśla, że zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego, zapewnienie niezależności energetycznej UE, jak również zwiększenie popytu na produkty zrównoważone i wsparcie innowacji są niezbędne. Sygnatariusze dokumentu apelują również o wykorzystanie, ożywienie i poprawę jednolitego rynku w celu transformacji zintegrowanych łańcuchów wartości, o nowy sposób stanowienia prawa, który zachęca do inwestowania w czyste technologie oraz o usprawnienie struktur wewnętrznych, aby ułatwić wdrażanie nowych polityk.
Więcej informacji na stronie internetowej “The Antwerp Declaration for a European Industrial Deal”: https://antwerp-declaration.eu/ oraz na stronie internetowej Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Qemetica (do czerwca 2024 CIECH) to wiodąca grupa chemiczna na rynku europejskim, napędzająca swoimi produktami wiele branż współczesnej gospodarki na wszystkich kontynentach. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.
Qemetica łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Jej strategia biznesowa zawiera ambitne cele ESG, w tym m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku. Ważnym elementem działań Qemetiki jest poszukiwanie innowacji w obszarze produkcji chemicznej, które odpowiadają na wyzwania przyszłości. Dlatego Qemetica rozwija własną działalność R&D oraz aktywnie poszukuje przełomowych rozwiązań na rynku start-upów.
Właścicielem 100 proc. akcji Qemetiki jest KI Chemistry, spółka należąca do Kulczyk Investments, międzynarodowego prywatnego domu inwestycyjnego typu Family Office.
Więcej na www.qemetica.com.